Motosiklet Plaka Çıkarma Ücreti 2023

18 Kasım 2022
Motosiklet Plaka Çıkarma Ücreti 2023

Motosikletlerde plaka konusu çok uzun zamandır bir sorun olarak gösteriliyor. Bazı modellerde plaka kullanımının zorunlu olmaması diğer motor kullanıcılarını da plaka kullanmamaya itiyor. Özellikle kırsal alanlarda kullanılan motosikletlerde plakaya rastlamak oldukça zor olabiliyor. Bütün bu sorunların yanında motor tamamen kurallara uygun şekilde kullanmak isteyen vatandaşlarımız da bulunmakta.

Motosikletlerini plakalarını alarak, kurallara uygun bir şekilde kullanacak olan vatandaşlarımızın ilk olarak notere gitmeleri gerekli. Satın alma işlemleri için notere gittiklerinde faturalarını göstermeleri gerekiyor. İkinci el araç satın alma işlemlerinde ise önceki ruhsat üzerinden işlemler yapılabilmekte. Buradan da hemen plaka basım alanlarına gidilmesi gerekiyor. Motosiklet plaka çıkarma ücreti 2023 yılında biraz yükselmiş olsa da sorun yaratacak bir seviyede değil. Bu bedel ödenerek kolayca plakalar basılabilir.

Sıfır Motosiklet Plaka Çıkarma Ücreti 2023

Sıfır motosiklet alımlarında kullanıcıların resmi işlemleri gerçekleştirmesi son derece kolaydır. Bayilerden yeni bir motosiklet aldıklarında kendilerine bir fatura verilir. Faturayı yanlarına alan kullanıcılar notere giderek motoru kendi üzerine kayıt ettirirler ve motosiklet için bir ruhsat basılır. Ruhsat işlemleri için otomobillerde olduğu gibi 565 TL ödenmesi gerekmektedir.

Notere ödenen ruhsat ücretlerinin ardından yeni ruhsatlar basılır ve kullanıcılara sunulur. Bu işlemlerin ardından motosiklet sahiplerinin plaka basımı için şoförler odasına gitmesi gerekmektedir. Bazı ilçelerde plaka basım işlemleri farklı alanlarda da yapılıyor olabilir. Noterdeki yetkililer bu konuda sizlere bilgi verebilirler. Plaka çıkarma alanına giden kişiler motosiklet plaka çıkarma ücreti 2023 olarak belirlenen 565 TL meblağı ödedikten sonra plakalarını teslim alabilirler.

2.El Motora Plaka Çıkarma Ücreti

2.El Motora Plaka Çıkarma Ücreti

Motosiklet alımlarında her zaman sıfır araçlar tercih edilmiyor. İkinci el motosikletler de oldukça popüler bir seçenek. 2. el motosiklet alımlarında plaka çıkarma işlemleri temelde aynı şekilde ilerliyor. Ancak motosikletin mevcut durumu bu aşamada önemli hale gelmekte.

İkinci el motosiklet alacak olan kişiler, ruhsatı ve plakası olan bir motosiklet aldıkları zaman masrafları düşük seviyede olacaktır. Ruhsat alımları için yine 565 TL ücret ödenir. Bunun sonrasında istenmiyorsa plaka değişikliği yapılmaz ve motosiklet plaka çıkarma ücreti olarak belirlenen 565 TL ödenmez.

Şehir değişikliği ya da motoru satan kişinin plakasını tutma isteği sebebiyle plaka değişikliği de yapılabilir. Yapılacak olan değişiklikler için plaka basım alanına gidip burada 80 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

Yeni Alınan Motora Plaka Çıkarma Süresi

Resmi işlemlerde dijital dünyaya geçiş ile birlikte işlem süreleri çok daha kısaldı. Geçmiş dönemde günler süren işlemler artık birkaç dakika içerisinde halledilebiliyor. Plaka basım işlemleri de bunlardan bir tanesi. Notere gidip ruhsatlarını alan kişiler direkt olarak plaka basım merkezlerinin yolunu tutarlar. Motosiklet plaka çıkarma ücreti ödendikten sonra plaka basımı için sıraya girilmiş olacaktır.

Plaka basımlarında yoğunluk önemli bir etmendir. Büyük şehirlerdeki basım alanlarında birkaç saat sıra beklenmesi gerekebilir. Ancak küçük şehirlerde yarım saat içerisinde plakaların basımı tamamlanıp teslimatı gerçekleşecektir. Motosikletlerini aldıktan sonra sabahtan notere giden kişiler öğlen saatine kadar plakasını da çıkarmayı başaracaktır. Plaka merkezlerine ulaşımda sorun olursa ya da sıra varsa öğleden sonra işlemler tamamlanır ancak ertesi güne sarkmaz.

Faturalı Motora Plaka Çıkarma 2023

Motosikletler satın alındığında fatura kesimi yapılır. Araç sahiplerine motosikletin faturaları verilir ve bu fatura ile birlikte notere giderek ruhsat çıkarması talep edilir. Yazımızın ilk kısmında da bahsettiğimiz gibi bazı motosikletler bu işlemleri yapmaz ve yasadışı yollardan motosikleti kullanmaya devam eder. Motosikletlerin bu şekilde satışı da mümkündür.

Faturası bulunan ancak plakası bulunmayan bir motosikleti alan kişiler notere giderek kendi adına ruhsat çıkarırlar. Ruhsat işlemlerinde bir ceza uygulanmaz. Ancak plakasız araç kullanmanın 2023 yılı için belirlenen 3.091 TL cezası bulunmaktadır. İlk olarak bu bedelin ödenmesi şarttır. Bu ceza ödendikten sonra plaka çıkarma işlemleri standart bir şekilde devam eder ve motosiklet plaka çıkarma ücreti 2023 yılı için 80 TL olan ücret ödenerek plakalar alınır.

Faturasız Motora Plaka Çıkarma 2023

Faturası bulunmayan motosiklet plaka çıkarma ücreti 2023 yılı için çok daha yüksek olur. İlk olarak satışın yapıldığı mağazaya gidilerek yeniden faturanın basılması istenir. Bayilere bu aşamada bir bedel ödenmesi gerekir. Eğer motosiklet alınmasının üzerinden 3 aydan fazla süre geçmişse faturalar tekrar basılamaz ve sorunlar ortaya çıkar. Bayiler yeni bir fatura keserken belirli vergilere tabi tutulurlar ve bu vergilerin de motosiklet sahibi tarafından ödenmesini isterler. Buna ek olarak plakasız araç kullanma cezaları da üzerine eklendiğinde oldukça yüksek ücretler kullanıcıların karşısına çıkacaktır. 

Motosiklet Fuarı

Honda Motosiklet Fiyat Listesi

Haber Yorumları
2021-2024 © Motosikletalsat.com Tüm Hakları Saklıdır.