Motosiklet Satmak İstiyorum

2 Temmuz 2023
Motosiklet Satmak İstiyorum

Motosiklet satmak istiyorum ama nasıl diyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. En kazançlı nasıl motor satılır sizler için yazımızda ele aldık.

Motosikletlere olan ilgi gün geçtikçe artış göstermeye başladı. Geçen seneye göre motosikletlere olan %264 oranında artış gösterdi. Durum böyle olunca birçok yatırımcı motosiklet satışı yapmaya başladı. Motor satmak için yapabileceğiniz en iyi yöntemleri sırayla ele aldık. İşte en iyi motosiklet satma ipuçları;

  • Motosiklet alıcılarının en çok ilgi gösterdiği marka model araştırması yapın.
  • Yüksek kalitelere sahip motosikletinizin fotoğraf ve videolarını çekin.
  • Motosikletin her bir detayı çektiğinizden emin olun.
  • Piyasaya göre fiyat belirleyin. Piyasaya göre düşük ya da yüksek ücret talep etmeyin.
  • Motosikletin tüm özelliklerini doğru ve eksiksiz bir şekilde açıklayın.
  • Alıcıların sorduğu sorulara zamanın da ve dürüst cevap verin.

2. El Motosiklet Alım Satım İşlemleri

İkinci el motor alım ve satım işlemlerinde belirli yasal sınır bulunur. Motosikleti satın alırken herhangi bir sınır kuralı uygulanmazken satış yaparken bir yıl içerisinde en fazla 3 sınırı bulunur. Motosiklet satın alırken motorun kaza ve hasar kaydı büyük önem taşır. Kazası ve hasarı olan motorlara birçok kişi ilgi göstermez. Ayrıca ikinci el motorların 30 km sınırını aşmaması da aranan en önemli özellikler arasında yer alır. Eğer motor alımında motorun kazasını sorgulamak istiyorsanız alttaki yöntemi uygulayın.

  • İlk olarak telefonunuzdan 5664 telefon numarasına sms atın.
  • Mesaj içeriği HASAR yazın boşluk bırakın ve aracın plakasını girin.
  • Aracın ne zaman ve nasıl kaza yaptığını detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Aracı sorguladıktan sonra satın alabilirsiniz. Araçlarda alım ve satım işlemleri iki tarafta uzlaştıktan sonra noter huzurunda satışı gerçekleşir. Noterde satış işlemi için ruhsat belgesinin, adres bilgileri ve vergi borcunun olmadığına dair belgelerin yanınızda olması gerekir. Aracın vergi borcu, trafik cezasının olup olmadığı kontrol edildikten sonra satış işlemi gerçekleşir. 2023 yılında alıcının ödediği noter ücreti ise 930 TL olarak belirlenmiştir.

2. El Motor Alan Yerler

İkinci el motorlarınızı satışa sunmak için motor satış platformlarını tercih edebilirsiniz. Motor satış platformlarında motorunuzu satamadıysanız galericilere de satabilirsiniz. Çoğu galerici ikinci el motorları satın almaz. İkinci el motor satışı için kullanıcılar motor satış platformlarını daha fazla tercih ediyor.

Motor satış platformlarında ilan vermeniz için ücret ödemeniz gerekir. Ancak bazı motor platformlarında ücret ödemeden de satışa sunabilirsiniz. Bu sayede hem motorunuzun satışını gerçekleştirebilir hem de komisyon ücreti ödemek zorunda kalmazsınız. Motor satış platformlarında motorun modeli, markası, hasar durumu, kilometre sayısı gibi birçok özelliği detaylı bir şekilde ele alın. Motorunuzu her açın çekmeye özen gösterin. Satış kısmında bulunan açıklama kısmına ise detaylı bir şekilde özet geçmeniz gerekir. 

2. El Motor Satış Siteleri

Motorunuzu satmak için tercih edebileceğiniz birçok farklı platform vardır. Ancak çoğu motor satış sitesi satıcılardan ilan için ücret talep eder. İlan için talep edilen tutar genellikle 300 TL ile 600 TL arasındadır. Hem ilan ücreti ödersiniz hem de güvenilirliği konusunda emin olamazsınız. İlan ücreti vermeden ücretsiz bir şekilde satış yapabileceğiniz güvenilir siteler de bulunur.

Motosikletalsat satış sitesi üzerinden ilan ücreti ödemeden kolayca motorlarınızı alıcılar ile buluşturabilirsiniz. Üstelik herhangi komisyon ücreti alınmaz. Daha ne bekliyorsunuz hemen motorunuzu ilana koyun ve müşterinizi beklemeye başlayın. Motor satışı hakkında sorularınızı ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

 

Haber Yorumları
2021-2023 © Motosikletalsat.com Tüm Hakları Saklıdır.