Motosiklet Al Sat Yapmak Karlı Mı?

27 Haziran 2023
Motosiklet Al Sat Yapmak Karlı Mı?

Ülkemizde yatırım yapmayı seven kişiler tarafından motosiklet al sat yapmak karlı mı sorusunun yanıtı merak ediliyor. Yatırım için motor alımı ne kadar mantıklı gelin birlikte bakalım.

Motosiklet alıp satışını gerçekleştirmek için belirli bir sermayenizin olması gerekir. Sermayeniz sayesinde kolayca motosiklet alıp satışa sunabilirsiniz. Genellikle 150.000 TL ile 400.000 TL arasında sermayenizin olması bu iş için yeterli. En çok tercih edilen motor modelini araştırarak müşteri potansiyelinizi belirlemeniz gerekir. Ardından satışını kolayca gerçekleştirebilirsiniz. 

Fiyatlar enflasyondan dolayı her dönem artış gösteriyor. Satışınız ne kadar kar getirse de alacağınız yeni motor fiyatları modelinin kar oranı kadar artacaktır. Kısacası motosiklet ya da araba alım satım işleri diğer senelere göre kar getirisi yüksek olmayabilir.

Yılda Kaç Tane Motor Alıp Satabilirim

Araç alım ve satım işlemleri için bir yıllık sınır bulunur. Bu sınırı aşan kişilerde sertifika ve yetki belgesinin olması gerekir. Sertifika ve yetki belgeniz yoksa maalesef satış işlemi noter tarafından onaylanmaz. Motosiklet alım ve satım işleriyle uğraşmak istiyorsanız yılda en fazla 3 kere satış yapabileceğinizi unutmayın.

Yasal olarak belgesi ve yetkisi olmayan kişilerin yıllık en fazla 3 defa satış yapma hakkı bulunur. Vekâleten satış yapmak istediğiniz de bu durum söz konusu olacaktır. Hem kendi adınıza hem de vekaleten motor satışlarında bir yılda 3 satış kuralı geçerlidir. Bir yıl içerisinde istediğiniz kadar motor alımı yapabilirken satış yaparken belirli sınırı geçmemeniz gerekir.

Yatırım İçin Motor Alınır Mı

Ülkemizde bulunan birçok kişi yatırım için farklı yolları denemeye başladı. Araba alım ve satım işlemleri eskisi gibi getiri sağlamadığı için motor ile yatırım yapmak isteyen kişi sayısı arttı. 100.000 TL ile 400.000 TL arasında sermayeniz varsa motora yatırım yapmanız ne kadar karlı olur?

Motor alım ve satım işinden kar elde etmek için öncelikle en çok tercih edilen marka ve modelleri araştırmaya başlayın. Ülkemizde insanların en çok tercih ettiği modellere yönelin. 2022 Aralık ayında alınan verilere göre geçen seneye göre motosiklet kullanımı %264 oranında artış gösterdi. Talebin fazla olması motor fiyatlarını da aynı oranda etkiler. Motor yatırım aracı görülebilir. Ancak sitemizdeki hiçbir içerik yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Motosiklet Al Sat Yapmak

Motosiklet al ve sat işlemi üzerinden kar elde edebilirsiniz. Alım ve satım işlemi için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Alttaki önemli noktalara dikkat ederek alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • İlk olarak müşteri potansiyelini belirleyin.
  • Kullanıcıların bir yıl içerisinde talep gösterdiği marka ve modelleri araştırın.
  • Satın aldığınız motoru farklı modifiye ve aksesuar ekleyerek zenginleştirin.
  • Piyasayı araştırarak zararınızı göz önünde bulundurarak fiyat belirleyin.
  • Hasar kayıt belgesi ile aracınızı satışa çıkartın.

Motor al sat yaparak tek motor satışı üzerinden ayda ortalama olarak 3.000 TL ile 10.000 TL arasında kar elde edebilirsiniz. Ancak piyasanın durumuna göre elde edeceğiniz kar oranı değişiklik göstereceğini unutmayınız. Sizce motosiklet ya da araba al sat yapmak karlı bir iş mi cevaplarınızı bekliyorum.

Haber Yorumları
2021-2024 © Motosikletalsat.com Tüm Hakları Saklıdır.