Motosiklet Muayene Ücreti 2023

12 Aralık 2022
Motosiklet Muayene Ücreti 2023

Trafikte yer alan motosiklet ne kadar kusursuz olurlarsa olsunlar kazaya sebebiyet verebilirler. Çünkü trafik kazaları sürücüden arabaya birçok farklı etmeni içerisinde barındırır. Ancak kazaların minimum seviyelere indirilmesi için elden gelen tüm çabanın gösterilmesi şarttır. Sürücülerin bilinçlendirilmesinin yanında araçların da sorunsuz çalışıyor olması gerekir.

Artan araç sayısı ve yükselen yakıt giderleri ile birlikte motosiklet kullanımı çok yüksek seviyelere çıktı. Trafikte bolca yer alan bu araçların da muayenesinin yapılması gerekiyor. Her sene olduğu gibi motosiklet muayene ücreti 2022 yılı için de açıklandı. Önce site üzerinden randevu alan motosiklet sahipleri sonrasında randevu aldıkları istasyona giderek burada muayenelerini başarıyla gerçekleştiriyorlar.

Motosiklet Muayene Ücreti

Muayene ücretlerinde araç türü önemli bir etmendir. Motosikletler ile kamyonların muayeneleri aynı süreyi almaz. Haliyle iki aracın muayene ücretlerinde de farklılıklar olur. Geçmiş yıllarda olduğu gibi motosiklet muayene ücreti 2022 senesinde de en düşük seviyedeki muayene ücretidir. Traktör ve motosiklet sahipleri diğer tüm araç tiplerine göre düşük seviyede muayene ücreti öderler.

Motosiklet sahipleri muayenelerini yaptırmak isterlerse bunun için randevu almalıdır. Randevu işlemlerinde herhangi bir ücret talep edilmez. İlk randevularda olumlu sonuç alamayan araçlar ikinci randevularında da bir ücret ödemeyeceklerdir. Ancak araçlar üçüncü defa muayeneye girerse randevu ücretleri alınır. Bunun yanı sıra muayene süresi geçen araçlar için de randevu ücretleri söz konusu olacaktır.

Randevu ücretleri 5 TL gibi düşük rakamlar olduğundan motosiklet kullanıcılarını zorlamaz. Asıl yüksek bedel araç muayenesi için ödenecek olan bedeldir. Motosiklet muayene ücreti 2022 için 258,42 TL olarak belirlenmiştir. Motosikletin özellikleri ne olursa olsun kullanıcılar araçlarını muayene ettirmek istediklerinde bu bedeli öderler. Aracın yaşı, motor hacmi ya da ekstra özellikleri bu fiyat üzerinden etkili olmamaktadır.

Motosiklet Egzoz Muayene Ücreti 2022

Bildiğiniz üzere egzozlardan belirli oranda kimyasal maddeler havaya yayılır. Bu durum dünyanın geleceği için bir risk oluşturmaktadır. Devletler havaya yayılan zehirli kimyasalların belirli oranın üzerinde olmasına izin vermez. Bu da yapılacak olan egzoz emisyon testleri ile belirlenmektedir. Egzoz emisyon için olan ücret motosiklet muayene ücreti 2022 içerisine dahil olmaz ve ekstra ödenmesi gerekir.

Motosikletlerini muayeneye götürecek olan kişilerin düzeni bilmesi ciddi anlamda zaman kazandırmaktadır. Randevu sırasında herkese bir muayene saati verilir ve o saatte orada olmaları istenir. Ancak muayenenin tamamlanması için egzoz emisyon ölçümlerinin de tamamlanması gerekmektedir. Muayene saatinden biraz öncesinde giden araçlar bu ölçümler için sıraya girip ölçümlerini yaptırırlar ve muayeneleri tamamlandıktan sonra direkt olarak çıkış yapabilirler.

Egzoz emisyon işlemleri için 110 TL ödenmesi yeterli olacaktır. Bu ödemeler ayrı olarak yapılır ve kredi kartı ile ödemek mümkündür. Birkaç dakika içerisinde ölçüm işlemleri tamamlanmaktadır. Ölçüm işlemlerinde araçlarınızı teslim etmenize gerek olmaz. Motosikletin egzoz kısmına takılan bir cihaz ile ölçüm işlemleri gerçekleştirilecektir.

Motosiklet Muayene Ücreti 2022 Gecikme Cezası

Motosiklet muayenesinin zamanı dolduktan sonra hemen yapılması gerekir. Trafik çevirmelerinde aracın muayenesi olmadığı anlaşılırsa sürücülere 427 TL ceza kesilir ve 7 günlük müddet tanınır. Eğer araç sahipleri 7 gün içerisinde araç muayenesini yaptırmaz ve tekrar trafik polisleri tarafından çevrilirse 888 TL trafik cezası öder ve aracı bağlanır.

Muayenenin geciktirilmesi yalnızca polis çevirmeleri için sorun yaratmaz. Buna ek olarak muayene merkezlerinde de daha yüksek ücretler ödenmesine sebep olur. Muayene süresi ne kadar fazla geçerse motosiklet muayene ücreti 2022 ödemesi o kadar artar. Bu artış her ay için %5 olarak uygulanmaktadır. Motosiklet muayene ücretleri düşük seviyede olduğundan gecikme zammı da diğer araçlara göre düşük olur.  

1 aylık gecikmeye uğrayan motosiklet muayene ücreti 2022 senesi için 271,34 TL olarak belirlenmektedir. Toplamda 12.92 TL gecikme cezası verilmiş olur. Her ay 12.92 TL ceza eklenir ve 1 senelik gecikmede araç sahipleri 155,04 TL ceza ödemek zorunda kalırlar.

 

İkinci El Motosiklet İlanları

 

Avrasya Tüneli Motosiklet Geçiş Ücreti

En İyi Elektrikli Motosiklet

Sıfır Motor Alırken Masraflar 2022

Motosiklet Plaka Çıkarma Ücreti 2022

2023 Motosiklet Fuarı

Honda Motosiklet Fiyat Listesi 2022

Haber Yorumları
2021 - Motosikletalsat.com Tüm Hakları Saklıdır.